Szkoły, które zakwalifikowały się do IV (wojewódzkiego) etapu XVIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” 2018-2019r.

   Dnia 11 stycznia 2019 odbył się III etap – parkowy, XVIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie rywalizujących ze sobą szkół reprezentowali gminy w obrębie swojego parku krajobrazowego. Drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów będą reprezentowały poszczególne parki krajobrazowe województwa dolnośląskiego na IV etapie– wojewódzkim, który odbędzie się dnia 22 marca 2019 r.  o godz. 10:00 w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, przy pl. Grunwaldzkim 24a.


Poniżej lista szkół biorących udział w IV wojewódzkim etapie:

I.    Rudawski Park Krajobrazowy
Szkoła Podstawowa w Mysłakowicach, ul. Sułkowskiego 1, 58-533 Mysłakowice
Opiekun: Izabela Kampczyk

II.    Park Krajobrazowy „Doliny Bobru”
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lwówku Śląskim, ul. Jana Pawła II 35, 59-600 Lwówek Śląski
Opiekun: Barbara Sykała

III.    Przemkowski Park Krajobrazowy
Szkoła Podstawowa w  Chocianowie, ul. Szkolna 1, 59-140 Chocianów
Opiekun: Izabela Szwed

IV.    Park Krajobrazowy „Chełmy”
Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Pl. Bankowy 1, 59-400 Jawor
Opiekun: Joanna Adamska

V.    Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy”
Zespół Szkolno Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Miękini, ul. Szkolna 2, 55-330 Miękinia
Opiekun: Małgorzata Kowalska

Ślężański Park Krajobrazowy
Szkoła Podstawowa nr 1  w Sobótce, ul. Świdnicka 20a, 55-050 Sobótka
Opiekun: Tomasz Ostrowski

VI.    Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy
Szkoła Podstawowa Nr 2 , ul. Chopina 10, 56-100 Wołów
Opiekun: Magdalena Nowosad Makarewicz

VII.    Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”
Szkoła Podstawowa we Wróblińcu, Wróbliniec 24, 56-300 Milicz

Opiekun: Dorota Piec
IX.    Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Szkoła Podstawowa w Wilkanowie 138 D, 57-500 Bystrzyca Kłodzka
Opiekun: Agnieszka Stefanowicz

X.    Park Krajobrazowy Gór Sowich
Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami sportowymi i oddziałami Gimnazjum, ul. Parkowa 12, 58-260 Bielawa
Opiekun: Dorota Ślisz

XI.    Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich
Gimnazjum nr 2 w Boguszowie Gorcach, ul. Staszica 5, 58-371 Boguszów Gorce
Opiekun: Anna Kogut

XII.    Książański Park Krajobrazowy
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 28, 58-160 Świebodzice
Opiekun: Katarzyna Cabanek

Finał wojewódzki odbędzie się 22 marca 2019r. na Uniwersytecie Przyrodniczym przy pl. Grunwaldzkim 24 a w Auli Jana Pawła II.

Przebieg finału wojewódzkiego:
-10:00     Uroczyste rozpoczęcie konkursu-przedstawienie regulaminu IV etapu;
-10:30     Część I konkursu drużynowe rozwiązywanie testu (10 pytań ogólnych i 15 pytań parkowych 30 min.);
-11:00     Przerwa- poczęstunek;
-11:30     Część II rozpoznawanie roślin i zwierząt na slajdach-indywidualnie 20 min.;
-11:50     Przerwa na obiad
-13:15     Ogłoszenie wyników-wręczenie nagród
-14:00     zakończenie konkursu (informacja o V ponadregionalnym etapie)


Lista gatunków roślin obowiązująca
na IV (wojewódzkim) i V (ogólnopolskim) etapie
XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
rok szkolny 2018/2019


L.p. OCHRONA ŚCISŁA

 1. Babka pierzasta
 2. Bagnica torfowa
 3. Buławnik wielkokwiatowy
 4. Centuria nadbrzeżna
 5. Dziurawiec nadobny
 6. Dzwonecznik wonny
 7. Dzwonek boloński
 8. Fiołek torfowy
 9. Goryczka krzyżowa
10. Goździk okazały
11. Groszek szerokolistny
12. Jarząb szwedzki
13. Len włochaty
14. Lilia złotogłów
15. Mieczyk dachówkowaty
16. Mikołajek nadmorski
17. Miłek wiosenny
18. Obuwik pospolity
19. Ostnica powabna
20. Ożota zwyczajna
21. Pełnik europejski
22. Pięciornik płonny
23. Rosiczka okrągłolistna
24. Salwinia pływająca
25. Sasanka wiosenna
26. Storczyca kulista
27. Storczyk kukawka
28. Szachownica kostkowata
29. Tłustosz pospolity
30. Tojad mocny

L.p. OCHRONA CZĘŚCIOWA

 1. Bagno zwyczajne
 2. Bobrek trójlistkowy
 3. Cebulica dwulistna
 4. Centuria nadobna
 5. Dziewanna fioletowa
 6. Dziewięćsił bezłodygowy
 7. Goździk piaskowy
 8. Groszek błotny
 9. Gruszyczka okrągłolistna
10. Modrzewnica zwyczajna
11. Naparstnica zwyczajna
12. Ostrożeń pannoński
13. Parzydło leśne
14. Płonnik pospolity
15. Podkolan biały
16. Pomocnik baldaszkowy
17. Rokitnik zwyczajny
18. Sesleria błotna
19. Szafran spiski
20. Śnieżyca wiosenna
21. Tojad dzióbaty
22. Torfowiec nastroszony
23. Turówka wonna
24. Turzyca dwupienna
25. Wawrzynek wilczełyko
26. Widłak jałowcowaty
27. Wilżyna rozłogowa
28. Zawilec wielkokwiatowy
29. Zaraza żółta
30. Zimowit jesienny

Lista gatunków zwierząt obowiązująca
na IV (wojewódzkim) i V (ogólnopolskim) etapie
XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
rok szkolny 2018/2019


L.p. OCHRONA ŚCISŁA

 1. Batalion
 2. Bąk
 3. Błotniak stawowy
 4. Grzebiuszka ziemna
 5. Iglica mała
 6. Kania ruda
 7. Kokoszka
 8. Kopciuszek
 9. Krzyżodziób świerkowy
10. Lelek
11. Modraszek arion
12. Nocek łydkowłosy
13. Pliszka żółta
14. Poczwarówka zwężona
15. Podkowiec duży
16. Podróżniczek
17. Pustułka
18. Rybitwa rzeczna
19. Ryś
20. Smużka leśna
21. Strojniś nadobny
22. Strzebla błotna
23. Traszka grzebieniasta
24. Wąż Eskulapa
25. Wilk
26. Włochatka
27. Zgniotek cynobrowy
28. Żołna
29. Żółw błotny
30. Żubr

L.p. OCHRONA CZĘŚCIOWA

 1. Biegacz zielonozłoty
 2. Bóbr europejski
 3. Czapla siwa
 4. Gałeczka rzeczna
 5. Gronostaj
 6. Jaszczurka żyworodna
 7. Kormoran
 8. Kruk
 9. Łasica
10. Łątka zielona
11. Mewa białogłowa
12. Minóg strumieniowy
13. Padalec zwyczajny
14. Pomrowiec nakrapiany
15. Popielica
16. Pysznik dębowy
17. Rak stawowy
18. Ropucha szara
19. Różanka
20. Rzęsorek rzeczek
21. Salamandra plamista
22. Strzępotek soplaczek
23. Szlaczkoń torfowiec
24. Ślimak żółtawy
25. Śliz pospolity
26. Trzmiel kamiennik
27. Wrona siwa
28. Wydra
29. Zębiełek karliczek
30. Żaba śmieszka